Z wizytą w Portugalii -projekt Erasmus +
W listopadzie grupa uczennic z naszej szkoły wraz z opiekunami odbyła podróż do Portugalii, w związku z realizacją projektu "Cities on Rivers", w ramach programu Erasmus +.

Zapraszamy do obejrzenie fotorelacji

Pięć dni spędzone w miejscowości Vila Nova de Gaia wypełnione było mnóstwem aktywności. Uczniowie, którzy przybyli do Portugalii z pozostałych pięciu krajów partnerskich (Polski, Włoch, Turcji, Rumunii i Hiszpanii) mieli okazję bliżej poznać kulturę i tradycje tego pięknego kraju. Główne działania koncentrowały się na przybliżeniu gościom znaczenia lokalnej rzeki Duoro. Kolejny raz potwierdziła się prawda o tym, jak niebagatelne znaczenie mają rzeki dla rozwoju regionu i miasta przez które przepływają.
Brzegi Douro są bardzo malownicze, a rzeczna dolina stanowi idealne miejsce do uprawy winogron, z których wytwarza się znakomity portwein ( słodkie wino ) - jeden z najbardziej znanych symboli Portugalii. Miasto Vila Nova było na przestrzeni prawie czterech wieków jedynym miastem w Portugalii, gdzie wolno było produkować i sprzedawać portwein. Winogrona zebrane w dolinie Douro przechodziły pierwszą obróbkę w miejscowych winnicach, a stamtąd beczki z młodym winem były spławiane rzeką do Vila Nova de Gaia (www.abcportugalia.pl). Tam też powstały słynne domy portweinu - między innymi Sandeman, który zwiedzili uczestnicy projektu. Oprócz wycieczki do doliny Duoro uczniowie uczestniczyli w lekcjach w szkole partnerskiej, zaprezentowali film o tradycjach związanych z rzeką, wysłuchali wykładu na temat historii rzeki, zwiedzili muzeum sztuki współczesnej, rezerwat przyrody i byli gośćmi miejskiego Ratusza. Niezwykłą wartość wyjazdu stanowiło nie tylko poznanie Portugalii, ale w dużej mierze relacje,które nawiązali uczniowie ze szkół partnerskich. Projekt "Cities on Rivers" to rzeki , które łączą nie tylko miasta, ale i ich mieszkańców.